Çocuklara Gereğinden Fazla Oyuncak Sunmanın Etkileri / Güncel Bilgiler
Disable Preloader


Güncel Bilgiler

GÜNCEL BİLGİLER.

Çocuklara Gereğinden Fazla Oyuncak Sunmanın Etkileri

Çocuklara gereğinden fazla oyuncak sunmanın gerçekten bir zararı var mıdır?

Eğer siz de erken çocukluk döneminde çocuklara fazla oyuncak almanın faydalı mı yoksa zararlı olduğunu merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Toledo Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı da aynı sorunun cevabını merak etmiş ve küçük çocukların etraflarında daha az oyuncak bulunmasının onları daha kaliteli oyun oynamaya teşvik edip etmediğini incelemek için bir araştırma yapmışlar.

On sekiz – otuz ay arası 36 yeni yürüme dönemindeki çocukla yapılan araştırmada, çocukların oyun davranışları 30’ar dakika boyunca iki farklı koşul altında incelenmiş: oyun odasında 16 tane oyuncak varken ve oyun odasında sadece 4 tane oyuncak varken.
Sonuçlar göstermiş ki, tahmin edilebilir şekilde çocuklar etraflarında daha fazla oyuncak varken oyunları sırasında bir oyuncaktan diğerine daha çok geçiş yapmış ve her bir oyuncakla daha kısa süre oynamışlar. Çocuklar, etraflarında daha az oyuncak varken ise her bir oyuncakla daha uzun süre ve daha yaratıcı şekilde oyun oynamışlar. Bu bulgu, araştırmacılar tarafından etrafta bulunan fazla oyuncağın dikkat dağıtıcı bir etki yaratıyor olabileceği ve bunun çocuğun dikkatini uzun süre belirli bir oyuncağa verip onu daha iyi keşfetmekten ve daha yaratıcı oyun şekilleri geliştirmekten alıkoyuyor olabileceği şeklinde yorumlanmış. Araştırmacılar, çocuğun çevresinde bulunan fazla oyuncakların bu etkisinin, oyun sırasında arka planda açık olan televizyonun etkilerine benzer bir şekilde, çocukların dikkatlerini belirli bir yere yönlendirmelerini zorlaştırıyor olabileceği ve bu durumun çocukların bu yaşlardan itibaren gelişen dikkat sürelerini artırma becerilerinin gelişimi için olumsuz bir ortam yaratabileceği yönünde çıkarımlarda bulunmuşlar.

Sonuç olarak, elbette ki pek çok çocuğun oyuncakları çok sevdiğini biliyor ve hepsinin sevdikleri oyuncaklarla –tabii ki oyuncaklar onlar için zararlı olmadığı sürece- oynayabilmelerini istiyoruz. Ancak, bu bulgular da gösteriyor ki, küçük çocukların oyun ortamlarını gereğinden fazla oyuncakla doldurmak onların dikkat gelişimleri adına olumlu bir seçim olmayabilir.

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Not: Makalenin aslı İngilizce’dir.
https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S0163638317301613